Uczelnieinfo.pl

Aktualności

Międzynarodowy Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA Drukuj Email
4-7 lutego 2010
Organizatorzy: Fundacja Tranzyt

Zadaniem Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA jest stworzenie pionierskiego rodzaju festiwalu komiksowego w Europie. Festiwalu, który poprzez skupienie uwagi na kulturowej i społecznej funkcji komiksu prezentuje wszystkie najważniejsze inicjatywy, wydawnictwa, oraz tendencje w ogólnej refleksji nad tradycją i rozwojem sztuki komiksu. Ważnym celem festiwalu LIGATURA jest też stworzenie w Polsce międzynarodowego wydarzenia przyciągającego wydawców, twórców, dyrektorów festiwali i aktywistów w celu nawiązywania współpracy i wymiany doświadczeń.

LIGATURA to festiwal, który prezentuje również obecność komiksu w kulturze poprzez promocję ambitnych projektów komiksowych, których prezentacje odbędą się w budynku Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Rozwój form i treści kultury komiksowej zasługuje na solidną prezentację i kodyfikację w szerszym niż egocentryczny kontekście. Celem Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA jest podróż przez labirynty między komiksowymi kadrami i odkrywanie tożsamości współczesnej sztuki tego gatunku, ale i jego genealogii. W polskim kontekście istotnym zadaniem LIGATURY jest promocja edukacji wizualnej oraz różnych form wizualnych narracji we współczesnej kulturze i o współczesnym świecie.

Poza zadaniem profesjonalizacji działań związanych z promocją i twórczością komiksową LIGATURA skupiając większość środkowoeuropejskich inicjatyw komiksowych oraz dużą część wydawnictw i najlepszych artystów z naszego regionu, ma szansę stać się liderem w komunikacji i transmisji aktywności między komiksografiami środkowoeuropejskimi a zachodnioeuropejskimi i amerykańskimi

Program: http://ligatura.eu/ligatura_program.pdf