Uczelnieinfo.pl

Aktualności

Seniorzy zaczną kolejny semestr nauki Drukuj Email
„Wydaje mi się, że starszym osobom potrzebna jest także mobilizacja, aby wyjść z domu, zmusić się do pracy intelektualnej, nawiązać kontakty z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach” – mówi Joanna Czerwińska, 71-letnia studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku.UTW przy SWPS rozpoczyna rekrutację na semestr letni. Na słuchaczy czekają spotkania dyskusyjne, zajęcia językowe, warsztaty komputerowe, kurs jogi i samoobrony. Ponadto ciekawe wykłady, debaty i wydarzenia kulturalne. Zapisy trwają do 5 marca.

W semestrze letnim słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SWPS wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez wybitnych wykładowców z dziedziny prawa, psychologii i kulturoznawstwa – profesorów Piotra Balcerowicza, Andrzeja Falkowskiego, Krystyny Skarżyńskiej, Bogdana Wojciszke czy Teresy Gardockiej. Studenci-seniorzy są upoważnieni do korzystania ze zbiorów biblioteki SWPS oraz uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach otwartych, m.in. debatach, konferencjach, spotkaniach z gośćmi specjalnymi, wernisażach fotograficznych, spektaklach teatralnych czy promocjach książek organizowanych w siedzibie uczelni w ciągu roku akademickiego.

W semestrze letnim 2009/2010 wykłady będą się odbywać we wtorki: 16.03, 30.03, 13.04, 27.04, 11.05, 25.05, 8.06, 16.06, 22.06 w godzinach 10:15-11:45. Czesne za semestr studiów wynosi 110 zł (cena nie obejmuje udziału w dodatkowych warsztatach tematycznych). Koszt udziału w warsztatach i sekcjach tematycznych: od 120 do 180 zł. Każdy nowy uczestnik w chwili przystąpienia do Uniwersytetu Trzeciego Wieku uiszcza jednorazową opłatę rekrutacyjną w wysokości 30 zł. W przypadku kiedy zgłoszą się wspólnie dwie nowe osoby, jedna z nich zostaje zwolniona z opłaty rekrutacyjnej w wysokości 30 zł. Jeżeli obecny student UTW przyprowadzi nowego chętnego, nowy student jest zwolniony z opłaty rekrutacyjnej.Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy potrwają od 8 lutego do 5 marca (w godz. 10:00-15:00). Zapisów należy dokonywać osobiście w Sekretariacie UTW.

Zapisy i szczegółowe informacje: Magdalena Mazurek

tel. 22 517 99 57, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

SWPS, I p., pok. 118

 


Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SWPS

 

opowiadają o tym, czym dla nich jest uniwersytet i co najbardziej lubią w zajęciach.

Bohdan Jasiewicz, 77 lat

Wybór zagadnień związanych z informatyką podyktowały potrzeby. Będąc dziennikarzem na zaawansowanej emeryturze, cały czas pracuję zawodowo. Poza tym w najbliższych planach mam wydanie swoich opowiadań związanych zarówno z pracą zawodową, jak i z pasją zwaną łowiectwem. W tej sytuacji – bez wyjścia – zdecydowałem się na udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SWPS. Po kilku zajęciach i pomocy jakiej udziela mi wnuczka, w domu, przy pomocy mojego laptopa, zrobiłem postępy na tyle, że przygotowuję już teksty na moim laptopie, które drukuję, przeprowadzam korektę i ponowne drukuję. Potrafię także wysłać gotowe materiały e-mailem do wybranego adresata.

Podczas zajęć, w których uczestniczę pilnie, staram się wyjaśnić wątpliwości i problemy techniczne, których jak na razie mam bez liku. Dzięki życzliwości naszej Pani Profesor powoli pokonuję kolejne „rafy”!

Z całym przekonaniem poleciłbym udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku bez względu na tematykę. Mówiąc przyjaciołom o moim udziale w zajęciach spotykam się z życzliwością oraz zrozumieniem moich ambicji Myślę także, że niektórzy nawet mi zazdroszczą, że nie ustaję w chęci zdobycia kolejnej umiejętności i sprawności.

Alicja Lisiecka, 71 lat

Udział w zajęciach daje mi możliwość zdobycia nowych wiadomości z dziedziny psychologii oraz nauki obsługi komputera. Podoba mi się to, że ktoś myśli o ludziach będących na emeryturze, którzy często nie mają co ze sobą zrobić. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy SWPS poleciłabym przede wszystkim dlatego, żeby wyjść z domu, poznać nowych ludzi i zdobyć nowe wiadomości.

Agnieszka Guzowska, 65 lat

Dla mnie udział w UTW to przyjemność spotkania się z innymi, którzy tak jak ja chcą się czegoś więcej dowiedzieć, poszerzyć swoją wiedzę. Głównym powodem jest wiedza, ale równie ważnym jest spotkanie z drugim człowiekiem, przedyskutowanie nowych informacji, możliwość poznania nowych ludzi, znalezienie nowych przyjaciół. Generalnie Uniwersytet Trzeciego Wieku to dla mnie ważny powód do wyjścia z domu.

Podobają mi się zajęcia komputerowe. Dają nam możliwość samodzielnego wyjścia w świat.

Wszystkim polecałabym wyjście z domu w konkretnym celu, a jeśli tym celem jest spotkanie z wiedzą i drugim człowiekiem, to musi być to Uniwersytet Trzeciego Wieku.


Barbara Staśkiewicz Wróblewska, 67 lat


Udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest dla mnie kontynuacją dalszej pracy zawodowej, a jednocześnie wypełnieniem pustki związanej z nadmiarem wolnego czasu. Mnie, jako osobie samotnej (w tym roku zmarł mój mąż), udział w zajęciach pozwolił wrócić do równowagi, a jednocześnie pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin.

Na ogół podoba mi się wszystko. Wykłady są prowadzone na wysokim poziomie, a atmosfera na wszystkich zajęciach bardzo przyjemna.

Wszystkim osobom, które są na emeryturze i nie wiedzą, co zrobić z wolnym czasem polecam studia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Konieczność wyjścia z domu, spotkania się z miłymi ludźmi (zarówno z wykładowcami, jak i uczestnikami) poza pogłębieniem wiedzy z różnych dziedzin, jest również doskonałym relaksem. Ludzie na emeryturze nie powinni zamykać się w domu. UTW ułatwia nam wyście z domu i mobilizuje do działania. Pozwala częściowo zapomnieć o codziennych trudach i smutkach. Polecam wszystkim.


Maria Skiba, 63 lata

Dla mnie udział w zajęciach organizowanych przez Uniwersytetu Trzeciego Wieku to wielka satysfakcja i radość z powodu możliwości przyswojenia wiedzy (szczególnie psychologicznej), która mnie zawsze interesowała, ale ze względu na liczne obowiązki rodzinne i zawodowe nie miałam na to czasu. Uczestnictwo w zajęciach z informatyki powoduje, że nabieram przekonania o „własnej wartości”. Można tak to ująć – mimo wieku jestem zdolna do nauczenia się posługiwania się takim współczesnym narzędziem, jakim jest komputer.

Wielką zaletą organizowanych przez UTW zajęć oprócz poszerzania wiedzy jest dla mnie możliwość wyjścia z domu i nawiązania kontaktu z innymi osobami, wymiana poglądów na aktualne tematy. Po zakończeniu działalności zawodowej szczególnie dotkliwie odczuwałam właśnie brak kontaktu z innymi osobami.

Na zajęciach UTW przy SWPS podoba mi się różnorodność tematyki wykładów, akceptuję również zajęcia z informatyki i psychologii, możliwość pożyczania książek i udziału w życiu kulturalnym uczelni.

Dla mnie, osoby studiującej w zupełnie innych czasach i tym samym innych warunkach, dodatkową atrakcją jest przychodzenie do nowoczesnej uczelni i z tego też względu polecam wszystkim moim znajomym udział w zajęciach.


Elżbieta Kozłowska, 60 lat

Udział w zajęciach UTW daje mi możliwość poznania zagadnień z zakresu informatyki. Dzięki tym zajęciom potrafię, w stopniu podstawowym, korzystać z komputera i mieć z tego dużą frajdę!

Podoba mi się i sposób i osoba, która wykłada informatykę! Wykazuje duże zrozumienie i nieludzką cierpliwość! Poza tym zajęcia prowadzone są w dogodnych godzinach i w dobrym miejscu.

Zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku poleciłabym wszystkim, a zwłaszcza emerytom, ponieważ są prowadzone w przyjazny sposób i bardzo profesjonalnie. Jest to też sposób na wypełnienie czasu .


Joanna Czerwińska, 71 lat

Na pewno udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozszerza wiadomości, a także pozwala poznać nowe zagadnienia, z którymi w przeszłości nie miałam kontaktu.

Wydaje mi się, że starszym osobom potrzebna jest także mobilizacja, aby wyjść z domu, zmusić się do pracy intelektualnej (w mniejszym czy większym stopniu), nawiązać kontakty z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach. To wszystko jest możliwe dzięki zajęciom na UTW.

Co mi się podoba? Właściwie wszystko. Wykłady bardzo interesujące i znakomicie prowadzone. I z tego powodu polecam zajęcia moim znajomym.