Uczelnieinfo.pl

Aktualności

"Hamsun" Jana Troella – projekcja Klubu Filmowego SWPS Drukuj Email
Powiększ

22 stycznia 2010 r. o godz. 17.00 w sali 343 w ramach Klubu Filmowego SWPS odbędzie się projekcja filmu biograficznego „Hamsun” Jana Troella (1996 r.) – szwedzkiego reżysera uznawanego na za najwybitniejszego po Bergmanie. Klub Filmowy SWPS otrzymał od duńskiego dystrybutora filmu ekskluzywne prawo do jednorazowej projekcji tego znakomitego dzieła.

„Hamsun”, kosztowna koprodukcja trzech krajów skandynawskich, uchodzi za jeden z najwybitniejszych filmów Jana Troella – w 1996 r. otrzymał nagrodę Złotego Chrząszcza za najlepszy film szwedzki roku. Był również prezentowany na ubiegłorocznym festiwalu Era Nowe Horyzonty w ramach retrospektywy twórczości tego reżysera, która cieszyła się wielkim powodzeniem.


Film „Hamsun” jest poświęcony postaci wielkiego pisarza norweskiego, noblisty, zhańbionego kolaboracją z nazistami. Jan Troell postanowił wyświetlić „zagadkę Hamsuna”, odpowiedzieć na pytanie, które od lat dręczyło Skandynawów: jak doszło do tego, że obdarzony wielkim autorytetem moralnym, wybitny pisarz, który uosabiał ducha narodowego Norwegów, tak dramatycznie pogubił się w swoich światopoglądowych i politycznych wyborach? Akcja filmu toczy się w latach 1935-52 i obejmuje ostatni okres życia pisarza, kiedy to z jednej strony jego twórczość zamarła z powodu długotrwałego kryzysu inspiracji, z drugiej zaś Hamsun czynnie zaangażował się w działalność polityczną, popierając marionetkowy reżim Vidkuna Quislinga. Wielkim walorem filmu jest wspaniała kreacja Maxa von Sydowa w roli tytułowej.