Uczelnieinfo.pl

Aktualności

Dzień Mózgu po raz piąty w SWPS
Wpisany przez Administrator
Piątek, 12 Marzec 2010 14:46
PDF Drukuj Email
Powiększ

Będzie można zobaczyć fale własnego mózgu, zrelaksować się z użyciem biofeedbacku, sterować komputerem za pomocą myśli oraz podłączyć się do urządzenia umożliwiającego śledzenie ruchu oczu. Studenckie Koło Naukowe Neuronauki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej po raz piąty organizuje Dzień Mózgu. Wykłady i pokazy odbędą się w sobotę 13 marca 2010 r. w siedzibie uczelni przy ul. Chodakowskiej 19/31.

W sobotę 13 marca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w godz. 10.00 – 17.00 odbędzie się na Dzień Mózgu – niepowtarzalny cykl wykładów i pokazów organizowanych w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Jak co roku wystąpią najwyższej klasy specjaliści, którzy przedstawią obecny stan badań nad mózgiem.

– Wydarzenie kierujemy do wszystkich zainteresowanych najmniej do tej pory poznanym, a zarazem najciekawszym narządem ludzkiego ciała – opowiada Zofia Radzikowska, członek Koła Neuronauki i studentka neurokognitywistyki w SWPS. – To niepowtarzalna okazja, by poznać najnowsze zdobycze wiedzy na temat mózgu i możliwości jej wykorzystania. Co roku Dzień Mózgu w SWPS odwiedza kilkaset osób, dla których nieustannie uatrakcyjniamy program i prezentujemy coraz to ciekawsze informacje z szeroko pojętej neuronauki, np. w tym roku bardzo poszerzyliśmy część pokazową – dodaje.

 

Program Dnia Mózgu w SWPS

Wykłady oraz pokazy (sala 307)

 • 10:00 – 11:00 „Interfejsy Mózg-Komputer” (Maria Bierzyńska, Zofia Radzikowska wraz z zespołem Fizyki Biomedycznej UW)
 • 11:00 – 12:00 „Eyetracking: zachowanie układu wzrokowego w sytuacji mówienia prawdy i kłamania, użycie okulografii mobilnej do badania kierowców w środowisku ruchu drogowego” (firma Neuro Device)
 • 12:00 – 13:00 „Wirtualna rzeczywistość – przyszłość psychologii eksperymentalnej”, "Obecność - człowiek zanurzony w wirtualnych światach" (dr Grzegorz Pochwatko, mgr Maciej Skorko)

Pokazy stałe (10:00 – 17:00)

 • Biofeedback (Dariusz Skorupa, SWPS)
 • EEG – „Zobacz fale swojego mózgu”
 • Eyetracking – „Czy te oczy mogą kłamać?” (Zuzanna Kłyszejko, Anna Wieczorek)
 • Eyetracking (firma Neuro Device i SMI)
 • Interfejsy mózg-komputer (Zakład Fizyki Biomedycznej UW)
 • Neurokognitywistyka na SWPS
 • Wirtualna rzeczywistość (dr Grzegorz Pochwatko, mgr Maciej Skorko)

Wykłady (sala 308)

 • 14:00 – 15:00 „Diagnoza ADHD – i co dalej” (dr Barbara Arska-Karyłowska)
 • 15:00 – 16:00 „Głęboka Stymulacja Mózgu” (prof. Mirosław Ząbek
 • 16:00 – 17:00 „Freud a Neuroscience” (dr n. med. Sławomir Murawiec)
 • 17:00 – 17:45 „Hipnoza zbiorowa – relaksacja” (Dariusz Skorupa, SWPS)

Neurokognitywistyka to nowatorska, interdyscyplinarna specjalność łącząca psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu (neurofizjologią poznawczą) oraz informatyką i modelowaniem sieci neuronalnych.

linia_grey

Specjalność neurkognitywistyka w SWPS na kierunku psychologia została opracowana wspólnie przez wybitnych psychologów z uczelni oraz neurofizjologów z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego – wiodącej w Polsce placówki badań funkcjonalnych centralnego układu nerwowego oraz specjalistów z innych polskich ośrodków akademickich. W trakcie nauki studenci poznają psychologię nie tylko jako klasyczną naukę o osobowości i zachowaniach społecznych człowieka, lecz także jako naukę przyrodniczą, która zakłada, że zachowania jednostki można obiektywnie mierzyć i opisywać przez analizę aktywności mózgu i jego matematycznych modeli. Te modele można wykorzystywać w terapii, bankowości, reklamie, w nowych technikach sztucznej inteligencji. Studia odbywają się w trybie stacjonarnym i umożliwiają zdobycie specjalizacji z zakresu psychofizjologii procesów poznawczych, aktywności mięśni w ekspresji ruchu, emocji, sztucznych i rzeczywistych sieci neuronowych, neuropsychologii i neuroobrazowania procesów psychicznych

linia_grey
Więcej informacji o wydarzeniu oraz relacje z zeszłorocznego Dnia Mózgu znajduje się na stronie: www.nk.edu.pl oraz www.neurokognitywistyka.edu.pl.