Uczelnieinfo.pl

Aktualności

„Po co żyjemy?” – Jerzy Stuhr w rozmowie z Jackiem Żakowskim
Wpisany przez Administrator
Poniedziałek, 14 Grudzień 2009 17:57
Drukuj Email

14 stycznia 2009 r. (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się kolejne, a pierwsze w tym roku, spotkanie z cyklu „Po co żyjemy”. Tym razem swoimi spostrzeżeniami i refleksjami na ten temat z Jackiem Żakowskim podzieli się aktor i reżyser Jerzy Stuhr. Dyskusja odbędzie się w siedzibie głównej SWPS (w auli 218 im. T. Tomaszewskiego). Celem organizowanego przez SWPS cyklu otwartych spotkań „Po co żyjemy?” jest wywołanie twórczej dyskusji na temat życia świadomego i pożytecznego oraz zainspirowanie uczestników do odkrywania własnego potencjału.

Różnorodne postawy zapraszanych gości: filozofów, psychologów, terapeutów, myślicieli, etyków, religioznawców pozwolą ukazać wieloaspektowość i odmienne interpretacje tytułowego problemu.

Jerzy Stuhr – jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskiego filmu i teatru. Absolwent polonistyki na UJ oraz Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST. Od lat 80. współpracuje z teatrami włoskimi. W latach 1990-1997 był rektorem krakowskiej PWST. Ponownie objął funkcję rektora krakowskiej Szkoły Teatralnej w 2002 r. W 1994 r. uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych.
Stworzył wiele wybitnych i wielokrotnie nagradzanych ról zarówno teatralnych, jak i filmowych. W 1992 r. nakładem wydawnictwa „Czytelnik” ukazała się jego autobiograficzna książka „Sercowa choroba”. W latach 1991-1993 był członkiem rady ds. Kultury przy Prezydencie Rzeczpospolitej.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Miasta Krakowa (w 1989 r. i 1995 r.), Nagrody Krytyki Włoskiej (1982 r.), prestiżowej nagrody Narodowego Syndykatu Włoskich Dziennikarzy Filmowych – Nastro d'Argento dla najlepszego twórcy europejskiego (1998 r.) i nagrody Emerging Master przyznanej przez 27. MFF w Seattle (2001 r.).
W latach 90. zwrócił się w stronę kina autorskiego. Wyreżyserował i zagrał główne role w następujących filmach: „Spis cudzołożnic” (na podstawie powieści Jerzego Pilcha), „Historie miłosne” (Złote Lwy Gdańskie, FIPRESCI na festiwalu w Wenecji 1997), „Tydzień z życia mężczyzny”, „Duże zwierzę” (wg scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego). Od 1998 r. jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.